Since december 2012 Battlestations: Midway is supported by GameSpy no longer. The only one possibility for Midway players is GameRanger. Please visit www.gameranger.com, download Gameranger client and make new account. You can find other Midway players in the Gameranger rooms. BS:M patch 1.1.1 is required to play online battles. Iowa Mission Pack and Midway Modders Mappacks 1 and 2 are recommended.

nie uruchamia sie gra

nie uruchamia sie gra

Szlag człowieka trafia jak kupił coś uczciwie. Otóż za całe 29PLN kupiłem (o ja naiwny jak by nie było torentów i innego badziewia po sieci) Battlestations Midway. Mówię potłukę trochę do Japońców, może braciom z za wielkiej wody coś zatopię jak się rozkręcę, ale niestety, firma cenego wpuściła mnie w maliny bo gra owszem instaluje się pięknie ale odpalić się już nie raczy. Klikam sobie na tą ikonkę, z płyty próbuje, to sobie zmienię tryb zgodności na XP i dupa. Zero komunikatu po prostu się nie odpala. Osobiście polatał bym sobie zero  ale najchętniej nad jakimś amatorem z cenego pomoc techniczna może za 5 dni sam sobie czekaj baranie jeden co to wymyśliłeś zarobieni pewnie jak cholera (sprzęt może nie za silny mam ale powinno pójść na high bez kłopotu tak czytać trochę umiem te wszystkie MB i MHz rozgryzłem powinno działać), jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów jest w stanie udzielić mi laikowi jakiś porad dam medal ( Win7 Intel T4200 grafika Intel GMA 4500M Up to 1244MB-bez komentarzy proszę to służbowy laptop- 4GB DDR3)

bukaj83
Seaman
Activity Points: 37
ranks
useravatar
5 Posts
User info in posts
Administrator has disabled public posting

Re: nie uruchamia sie gra

bukaj83 wrote:

grafika Intel GMA 4500M Up to 1244MB

To jest przyczyna. BSM po 1) nie wspiera grafik montowanych w laptopach, po 2) nawet jeśli juz się odpali, to raczej na NVidiach lub ATi, nie ma Intel GMA. Intel GMA to najprostszy układ graficzny w laptopach i jest to naprawdę bardzo uboga jednostka. Większość gier z nowoczesną grafiką po prostu się na niej nie odpala.

I am playing Midway as EST_PL
I am playing Pacific as PL EST PL

EST_PL
Battlestations Fan
Rear Admiral
Activity Points: 6166
ranks
useravatar
2072 Posts
User info in posts

poszła na wysokich pic polegał na sciagnieciu patha i cracka to bzdurne żeby trzeba było crackować oryginalne gry ale widać nie było opcji (ta karta fakt faktem szału z nią nie ma ale Battelfield 2 poszedł i dało się pograć) w każdym razie dzięki za pomoc gra zaczeła rozmawiać ze mną gram na high

bukaj83
Seaman
ranks
useravatar
5 Posts
User info in posts

Hmm... to by znaczyło, że to jest odpowiednik jakiejś GF 6600GT albo i lepiej. Muszę nieco zrewidować swoje poglądy na temat Intel GMA, kiedyś te karty były bardzo słabiutkie, zaś od dawna się ich wystrzegam ab. Witamy na pokładzie zatem. Pograj na singlu, jak ci przypadnie do gustu, to ściągaj Mappacki i rób konto multiplayer. Prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero tam ae

EST_PL
Battlestations Fan
Rear Admiral
ranks
useravatar
2072 Posts
User info in posts

no singiel poszedł wczoraj w nocy myślę że zostaniemy na pokładzie dłużej pozdrawiam

bukaj83
Seaman
ranks
useravatar
5 Posts
User info in posts

dalej te grafiki intela to slabe karty one nadaja sie tylko do neta i moze do offica nie do gier ab

I only win   ----> My good old proverb  ab
Squadron Players Battlestations Midway ---> http://www.xfire.com/communities/bandito/
http://img22.imageshack.us/img22/2878/100dollar03june.gif

Adi_POL
Old Veteran
Commodore
Activity Points: 2040
ranks
useravatar
1138 Posts
User info in posts

no tak jak piszesz szału z nią nie ma ale jakoś za dużo problemów też nie np R.U.S.E się przycinało

bukaj83
Seaman
ranks
useravatar
5 Posts
User info in posts

Witam wszystkich! jestem nowy. I wygląda na to, że mam ten sam problem, co kolega. Mogę wiedzieć, skąd, mr. bukaj83, wziąłeś tego patcha i cracka? Mam identyczne objawy i podobne konfiguracje sprzętu, to może jak zrobię to, co ty, to mi też zadziała... W dziale pobierania na stronie były jakieś patche, ale z opisu wynikało, że usprawniają tylko multi. Czy te same patche pomogły ci, i gdzie znajdę tego cracka?

Sylar
Seaman
Activity Points: 18
ranks
useravatar
2 Posts
User info in posts

patch z działu pobierania link do crack znalazłem na tym forum, pokombinuj gierka naprawdę fajna, jak coś to pisz na gg 4721108

bukaj83
Seaman
ranks
useravatar
5 Posts
User info in posts

Prawdopodobnie chodzi o to:

Battlestations Midway NoCD patch for 1.1.1 (2.65 MB)

It's small patch, which let You play without inserting DVD. Simply extract it to Battlestations Midway folder. Overwrite existing files. If You want make a backup first - copy battlestationsmidway.exe from Battlestations Midway folder to any backup folder. It also resolving problem with Iowa Mission Pack installed and message: Wrong disc inserted. It's tested and working,  but use it at your own risk.

http://battlestations.eu/index.php/down … /1-patches

EST_PL
Battlestations Fan
Rear Admiral
ranks
useravatar
2072 Posts
User info in posts

przeciez to polskie forum to po co po eng piszesz ag

Squadron Players Battlestations Midway ---> http://www.xfire.com/communities/bandito/

Adi_POL
Old Veteran
Commodore
ranks
useravatar
1138 Posts
User info in posts

Ooo, dzięki wam, postaram się zrobić wszystko, co w mojej mocy, żeby odpaliła.

W końcu to jeden z moich prezentów urodzinowych, głupio by było, gdyby okazał się dla mnie bezużyteczny

Sylar
Seaman
Activity Points: 18
ranks
useravatar
2 Posts
User info in posts

dokladnie
powodzenia:)

Adi_POL
Old Veteran
Commodore
ranks
useravatar
1138 Posts
User info in posts

czy może ktoś wytłumaczyć jak pobrać wszystkie łatki? na starym kompie chodził , na tym mam win 7. A czy może ktoś mi wytłumaczyć o co chodzi z Mappack-ami?

smaciek
Seaman
Activity Points: 12
ranks
useravatar
1 Posts
User info in posts

Mappack to nowe mapy do online! a z win7 to ci nie pomoge bo mi na win7 nie działa.

Ps. witam wszystkich po bardzoooo długim urlopie. I jeszcze coś ranga marynarz - obraza ab

ORP-PREDATOR
Seaman
Activity Points: 27
ranks
useravatar
11 Posts
User info in posts

Board Info

Board Stats:

Total Topics:
1688
Total Polls:
69
Total Posts:
23035
Posts this week:
1
User Info:

Total Users:
19857
Newest User:
Anthonyboite
Members Online:
1
Guests Online:
763

Online: 
Axis_Crusher

Forum Legend:

Topic
 New
 Locked
 Sticky
 Active
 New/Active
 New/Locked
 New Sticky
 Locked/Active
 Active/Sticky
 Sticky/Locked
 Sticky/Active/Locked

Login Form

Battlestations Shoutbox

Latest Message: 1 week, 4 days ago
  • Legendary Da : Hi everyone, I have one (or two) quick question about BS:M modding. I try to figure out sp mapmaking, and my first act on it was to convert a MP map to SP. However I can only play as Allies in those maps. What parameter do I have to change to play those maps as Japanese in the respective map .mpak (And where is the parameter I have to change?)?
  • N_Trainz : G'day mates, I just wanted to let those who use Windows 10 and also for those who are having troubles getting the game launching because of Games for Windows LIVE, I made a tutorial of how to get it working successfully again like on Windows 8.1. Its on my channel and here's the link to the video. «link»
  • Mokeo67 : The dictator, I downloaded the mmod2txm and I added four slots to the fletcher and a couple to the lexington.Thanks for the help though.
  • The Dictator : Makeo67 i've explained how to find the unused slots in the topic and the mmod2txm it's a program that has been shared. However there aren't so many ships with unused platforms and sme of them are in wrong positions and for move them you need to know how to change the mmod file. But if you know how to do it you can make new platfors as you want. I've shared the south dakota disposition and this one is the most intersting in my opinion
  • N_Trainz : Well it looks like we have spammers again
  • Mokeo67 : No problem Thanks for the help
  • Axis_Crusher : Not really
  • Mokeo67 : Ok thanks anyway. Do you know who does?
  • Axis_Crusher : Unfortunately I don't deal with that part of modding
  • Mokeo67 : Sorry forgot the link. «link»
  • Mokeo67 : This is the forum topic I meant. The dictator said he found the unused slots in the TXM file obtainable with the mmod2txm, what is this and is it available to use.
  • Axis_Crusher : This is your best bet: «link»
  • Mokeo67 : Also I saw on the forum that ships have unused platform slots. How do I use these?
  • Mokeo67 : I tried changing the bogue class carrier to a yorktown class in the phillipene sea mission and one of two things happened. The mission either didnt change or the game crashed.
  • Axis_Crusher : No problem
  • Mokeo67 : That is what im talking about. Ill have a look at it later thanks for the help
  • Axis_Crusher : specific mission’s 3_scene mpak file by working on the .lua file. There is where the bonus unit is actually added into the mission (by the script). I haven't tried it myself so good luck.
  • Axis_Crusher : I assume you are talking about the bonus units that you unlock for certain missions by completing previous ones (like the B - 25’s in the 2nd Battle of Guadalcanal). The bonus units are unlocked by completing certain objectives in the campaign - so that is linked to your campaign progress. Since that cannot be altered you must look at the missiontree.lua file. This is where the unit will show up unlocked on the mission screen. There are references to allunitslock. Also you will have to edit the
  • Mokeo67 : Thank you I will look in this file. I did unlock all the campaign missions, all you have to do is delete the text after 'prerequisite' and it will unlock. But I havent figured out how to unlock the bonus units.
  • Axis_Crusher : I also prefer it being off, just as most of the BSM community. Most players, however prefer repair to be enabled so that is what we should do. Most of our maps it will be disabled through the script however. If you want to play with the game's repair settings you can find it under shipglobals.lua

Only registered users are allowed to post

Latest Posts

Now Online

Birthdays

HyTech Send PM
birthday will Sunday, 11 December 2016

Nemesisgr Send PM

R4tzer Send PM

Mad.fin.69 Send PM
birthday will Thursday, 15 December 2016